Doposud jste za novou registrační značku nemuseli platit ani korunu. Od ledna příštího roku se to však změní a řada řidičů bude muset sáhnout do kapsy, aby si pořídila značku novou. S jakou částkou je třeba počítat? A jaké další zvýšení poplatků je plánováno pro řidiče?
Za novou registrační značku 600 Kč
Motoristé nově zaplatí poplatek za novou registrační značku ve výši 600 Kč. Pro příští rok nadále zůstává správní poplatek související s výměnou nebo vydáním značky a změnami v registru vozidel ve výši 800 Kč. Ten končí u pověřených obcí, ministerstvo dopravy tedy dotuje výrobu značek ze svého rozpočtu. „Na příští rok máme z ministerstva financí snížený provozní rozpočet o více než 15 procent a toto je jedna z cest, kde ušetřit,“ hájí nový poplatek náměstek ministra Lukáš Hampl. Ročně se vyrobí 1,4 milionu značek, stát za ně utratí cca 200 milionů korun.
Další zvyšování poplatků
Navýšení poplatku je plánováno i v souvislosti s vydáním nové značky místo ztracené či poškozené. V současné době činí poplatek 200 Kč, od ledna 2013 zaplatíte 300 Kč. Ministerstvo dopravy také zvažuje zvýšení poplatku za vydání řidičského průkazu.
Nový výrobce značek
Mimo jiné plánuje ministerstvo dopravy výběrové řízení na dodavatele registračních značek, neboť jihomoravská firma Hicon vyrábí značky nepřetržitě již od roku 1994. Jedná se o jeden z nejdelších monopolů v historii státních zakázek (v roce 1999 firma vydělala 99 miliónů korun čistého, její tržby činily 234 miliónů korun).
Registrační značky na přání
Vláda schválila možnost, aby si každý řidič mohl vybrat registrační značku na své vozidlo podle svého přání. Poplatek by měl stát deset tisíc korun na jedno auto, tedy pět tisíc korun za jednu značku. Novinkou je také, že označení vozidla nebude muset odkazovat na bydliště majitele. Zájemci o registrační značku na přání si budou moci rezervovat určitou kombinaci, čímž by mělo dojít k výraznému omezení prostoru pro případnou korupci. Nově by mohl majitel vozidla za poplatek požádat o přidělení další tabulky k již vydané registrační značce, například při montáži nosiče kol. Novinkou je i možnost přechodu značky z jednoho vozu na jiný, nebo by mohla na vozidle zůstat původní značka při jeho převodu na nového majitele.
Smlouva na prodej či koupi ojetého vozu
Co všechno by měla obsahovat kupní smlouva a na co se při prodeji ojetého vozu zaměřit?
Přepis auta na jiného majitele
Prodáváte auto a nevíte, co obnáší převod? Přinášíme detailní popis celého procesu, dozvíte se, jaké dokumenty připravit a kolik zaplatíte na poplatcích.
Odstoupení od kupní smlouvy na ojeté auto
Nejste spokojení se zakoupeným ojetým vozem? Poradíme, zda a za jakých podmínek můžete odstoupit od smlouvy.
Jak postupovat při poškození auta v servisu
Místo opravy poškozený vůz? I to se může stát. Poradíme, jak postupovat v případě, že vám autoservis poškodil váš vůz.
Zánik povinného ručení při změně vlastníka vozidla
Prodáváte či kupujete ojeté auto? Tak si hlavně pohlídejte odhlášení a přihlášení povinného určení. Vyhnete se tak možným komplikacím.
Zánik povinného ručení a havarijního pojištění
Kdy a za jakých podmínek končí povinné ručení či havarijní pojištění. Přečtěte si podrobný přehled možných situací, ať nejste zaskočeni.
Nejžádanější značky:
Audi |
BMW |
Citroën |
Fiat |
Ford |
Hyundai |
Mazda |
Opel |
Peugeot |
Renault |
Škoda |
Volkswagen
Online autobazar |
Server Autobazary ojeté auto.cz je napojen na autosoft.cz