Při nákupu ojetého vozidla je pro řadu motoristů rozhodujícím faktorem počet najetých kilometrů. Pokud však zjistíte, že má vůz stočený tachometr, prodejci se většinou vymlouvají, že za pravdivost informací nenesou zodpovědnost. To je však omyl.
Prodejce odpovídá za uvedené informace
Podle Lukáše Zeleného ze spotřebitelského časopisu dTest nese zodpovědnost za přetočený tachometr právě prodejce vozidla. Samotná úprava údajů na tachometru je sice stále legální v České republice (uvádí se, že až 42 procent všech vozů prodávaných v autobazarech má upravené údaje o počtu najetých kilometrů), prodej auta s nepravdivou informací o počtu najetých kilometrů už ale podle něj legální není: „Autobazary při prodeji auta dávají do smluv podmínku, podle níž za rozdíl mezi skutečným počtem kilometrů a stavem uvedeným na tachometru prodejce neodpovídá. Takové ustanovení znamená pro kupujícího značnou nerovnováhu v právech, a je tedy podle občanského zákoníku neplatné“. Přetočení tachometru při prodeji lze tedy kvalifikovat jako trestný čin podvodu nebo poškozování spotřebitele, zákazník má tudíž právo podat na prodejce trestní oznámení.
Odstoupení od smlouvy/poskytnutí slevy
Jednou z možností pro zákazníka je odstoupení od kupní smlouvy, pokud zjistí, že skutečný stav počtu najetých kilometrů neodpovídá údaji uvedenému ve smlouvě. Má-li vozidlo najeto o několik desítek tisíc kilometrů více než uvádí tachometr, jde o rozpor s kupní smlouvou, který je opravou neodstranitelný. Další variantou je požadovat po prodávajícím slevu z kupní ceny.
Trestní oznámení
Přetočení tachometru při prodeji ojetého automobilu lze kvalifikovat jako trestný čin podvodu nebo poškozování spotřebitele. Můžete se obrátit na Státní zastupitelství nebo Policii ČR a podat trestní oznámení. Lukáš Zelený nabízí takto poškozeným kupujícím další právní pomoc: „Pro ty, kteří si s právním postupem nevědí rady, připravil časopis dTest vzorové dopisy 'Odstoupení od kupní smlouvy pro přetočený tachometr' a 'Trestní oznámení na prodávajícího auta s přetočeným tachometrem', které jsou zdarma ke stažení na www.dtest.cz/tachometr.“
Smlouva na prodej či koupi ojetého vozu
Co všechno by měla obsahovat kupní smlouva a na co se při prodeji ojetého vozu zaměřit?
Přepis auta na jiného majitele
Prodáváte auto a nevíte, co obnáší převod? Přinášíme detailní popis celého procesu, dozvíte se, jaké dokumenty připravit a kolik zaplatíte na poplatcích.
Odstoupení od kupní smlouvy na ojeté auto
Nejste spokojení se zakoupeným ojetým vozem? Poradíme, zda a za jakých podmínek můžete odstoupit od smlouvy.
Jak postupovat při poškození auta v servisu
Místo opravy poškozený vůz? I to se může stát. Poradíme, jak postupovat v případě, že vám autoservis poškodil váš vůz.
Zánik povinného ručení při změně vlastníka vozidla
Prodáváte či kupujete ojeté auto? Tak si hlavně pohlídejte odhlášení a přihlášení povinného určení. Vyhnete se tak možným komplikacím.
Zánik povinného ručení a havarijního pojištění
Kdy a za jakých podmínek končí povinné ručení či havarijní pojištění. Přečtěte si podrobný přehled možných situací, ať nejste zaskočeni.
Nejžádanější značky:
Audi |
BMW |
Citroën |
Fiat |
Ford |
Hyundai |
Mazda |
Opel |
Peugeot |
Renault |
Škoda |
Volkswagen
Online autobazar |
Server Autobazary ojeté auto.cz je napojen na autosoft.cz
Před půl rokem jsem si koupil ojetý vůz škoda octávia 1.9 TDi první generaci. Prodávající udával na tachometru nájezd cca 270.000km, bohužel dnes jsem zjistil že vozidlo mělo v minulosti již 540.000km. Mám ještě nějaké právo na vrácení peněz nebo aspoň části? Do vozidla jsem již investoval cca 17tis Kč do nutných oprav. Děkuji za informaci.