Tématu zimních pneumatik jsme se věnovali již několikrát v předchozích článcích včetně výběru zimních řetězů. Německý autoklub ADAC vám dokonce nabídl přehled nejlépe a nejhůře hodnocených zimních pneumatik. V dnešním článku se podíváme na to, proč byste si měli dávat pozor na pojišťovny v případě, že používáte letní pneumatiky v zimních měsících.
V poslední době se objevují případy, kdy pojišťovny začínají krátit pojistné plnění motoristům, kteří se k dopravní nehodě připletli zcela nevinně. Neměli však vozidlo přezuto na zimní pneumatiky a to je ten problém. I přesto že takto poškozený řidič není viníkem nehody, škody na jeho voze mu nemusí být proplaceny v plné výši.
Pojišťovna skutečného viníka dopravní nehody totiž může s odkazem na nedodržení zákona snížit pojistné plnění přesto, že v této situaci jste poškozeným vy. Pojišťovna si nezjišťuje, kdo je skutečným viníkem. Vychází ze zákona o takzvaných zimních pneumatikách a automaticky snižuje pojistné plnění mnohdy i o desítky procent.
Nejasný zákon o zimních pneumatikách
Samotný výklad zákona o použití pneumatik není úplně jasný. Podle něj musí mít vozidla zimní obutí, pokud se na silnicích objeví souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza. Co ale znamená souvislá vrstva sněhu a co dělat, když přijde náhlá změna počasí a sníh, jasné není. V tomto případě můžete počítat s pokutou až do výše 2 500 Kč.
Názor odborníka
Lukáš Fládr ze Sdružení pomoc poškozeným říká: „Jízda na letních pneumatikách během zimy je samozřejmě nezodpovědná a oprávněně za ní můžete být pokutováni. Na druhou stranu, pojišťovnám žádné automatické právo na krácení plnění nepřísluší.“
Podle Sdružení je klasickým příkladem jízda v koloně. Když řidič za vámi nedobrzdí, narazí do vás a vy nemáte zimní pneumatiky, hrozí, že nedostanete od pojišťovny kompletní pojistné plnění. „Podle předchozích zkušeností lze předpokládat, že budou mít nutkání krátit například o 20 procent. Poškozeným pak většinou nezbývá, než případ dále řešit soudní cestou,“ dodává Fládr.
Smlouva na prodej či koupi ojetého vozu
Co všechno by měla obsahovat kupní smlouva a na co se při prodeji ojetého vozu zaměřit?
Přepis auta na jiného majitele
Prodáváte auto a nevíte, co obnáší převod? Přinášíme detailní popis celého procesu, dozvíte se, jaké dokumenty připravit a kolik zaplatíte na poplatcích.
Odstoupení od kupní smlouvy na ojeté auto
Nejste spokojení se zakoupeným ojetým vozem? Poradíme, zda a za jakých podmínek můžete odstoupit od smlouvy.
Jak postupovat při poškození auta v servisu
Místo opravy poškozený vůz? I to se může stát. Poradíme, jak postupovat v případě, že vám autoservis poškodil váš vůz.
Zánik povinného ručení při změně vlastníka vozidla
Prodáváte či kupujete ojeté auto? Tak si hlavně pohlídejte odhlášení a přihlášení povinného určení. Vyhnete se tak možným komplikacím.
Zánik povinného ručení a havarijního pojištění
Kdy a za jakých podmínek končí povinné ručení či havarijní pojištění. Přečtěte si podrobný přehled možných situací, ať nejste zaskočeni.
Nejžádanější značky:
Audi |
BMW |
Citroën |
Fiat |
Ford |
Hyundai |
Mazda |
Opel |
Peugeot |
Renault |
Škoda |
Volkswagen
Online autobazar |
Server Autobazary ojeté auto.cz je napojen na autosoft.cz