Chystáte se na cestu do Itálie na vlastní pěst a rádi byste si přečetli pár důležitých rad, které se Vám mohou na cestě a v průběhu pobytu hodit? Pojďme si říct něco málo o silničním provozu, povinné výbavě a provozu obchodů a restaurací v Itálii.
Pokud se chystáte do Itálie sami autem, měli byste se informovat alespoň o rychlostních limitech na tamních silnicích. Klasické rychlostí limity se neliší od těch českých – ve městě můžete jet maximálně 50 km/h, mimo město 90 km/h a na dálnici 130 km/h. Ve vozidle byste sebou měli mít reflexní vestu a výstražný trojúhelník. Pokud pojedete autem do Itálie přes Rakousko, měli byste vědět, že tady jsou jiné rychlostní limity. V Rakousku můžete jet v obci maximálně 50 km/h, mimo obec 100 km/h, na dálnici 130 km/h a v nočních hodinách 110 km/h. Pokud se chystáte do Itálie autem, měli byste vědět, že nemusíte shánět dálniční známku. V Itálii stejně jako ve většině jižních zemí se platí mýtné - při průjezdu mýtnou branou zaplatíte částku úměrnou ujeté vzdálenosti a typu vozidla. Ve srovnání s okolními státy je zde mýtné levnější, průměrně to vychází na 5,5€ na 100 km.
Ve svém vozidle je nutné mít kromě reflexní vesty a výstražného trojúhelníku i lékárničku.
Jelikož Česká republika i Itálie jsou členy EU, může občan ČR pobývat v Itálii bez zvláštních povolení a dokumentů. Jediným dokumentem, který musí mít každý cestující, je cestovní doklad, kterým může být pas nebo občanský průkaz. Vy jako řidič vozidla byste neměl zapomenout na řidičský průkaz, technický průkaz a zelenou kartu. Jasně, tohle každý ví, ale divili byste se, kolik lidí tyto důležitosti najednou zapomene a musí se pro ně vracet několik kilometrů zpět domů.
Co se týká otevírací doby obchodů a restaurací, je samozřejmě velice rozmanitá, protože každý obchodník se ji může určit sám, ale můžeme v ní najít i jisté shody. Nejmarkantnějším společným znakem je tzv. polední pauza, která bývá nejčastěji mezi první a čtvrtou hodinou odpolední. Ve velkých obchodních domech můžeme nakupovat většinou od 9.00 do 13.00 a dále od 16.00 do 22.00. Bývají otevřeny i v sobotu. Pokud ale chceme nakupovat i v neděli, musíme zajít do hypermarketu, které mívají otevřeno po celý týden. Obvyklá prodejní doba v menších obchodech se pohybuje většinou mezi 9.00 a 13.00 a dále mezi 16.00 a 19.30.
Do restaurací můžeme zajít mezi 12.30 a 15.00 a pak až večer. V italských restauracích platí zákaz kouření.
Zdroj foto: sxc.hu
Smlouva na prodej či koupi ojetého vozu
Co všechno by měla obsahovat kupní smlouva a na co se při prodeji ojetého vozu zaměřit?
Přepis auta na jiného majitele
Prodáváte auto a nevíte, co obnáší převod? Přinášíme detailní popis celého procesu, dozvíte se, jaké dokumenty připravit a kolik zaplatíte na poplatcích.
Odstoupení od kupní smlouvy na ojeté auto
Nejste spokojení se zakoupeným ojetým vozem? Poradíme, zda a za jakých podmínek můžete odstoupit od smlouvy.
Jak postupovat při poškození auta v servisu
Místo opravy poškozený vůz? I to se může stát. Poradíme, jak postupovat v případě, že vám autoservis poškodil váš vůz.
Zánik povinného ručení při změně vlastníka vozidla
Prodáváte či kupujete ojeté auto? Tak si hlavně pohlídejte odhlášení a přihlášení povinného určení. Vyhnete se tak možným komplikacím.
Zánik povinného ručení a havarijního pojištění
Kdy a za jakých podmínek končí povinné ručení či havarijní pojištění. Přečtěte si podrobný přehled možných situací, ať nejste zaskočeni.
Nejžádanější značky:
Audi |
BMW |
Citroën |
Fiat |
Ford |
Hyundai |
Mazda |
Opel |
Peugeot |
Renault |
Škoda |
Volkswagen
Online autobazar |
Server Autobazary ojeté auto.cz je napojen na autosoft.cz