Plánujete dovolenou v Chorvatsku a hodilo by se Vám pár rad ohledně pobytu a cesty? Víte, v kolik zavírají obchody a jakou rychlostí můžete jezdit na silnicích? Máte přehled o tom, jaké dokumenty s sebou potřebujete? Vše potřebné se dozvíte v následujícím článku.
Rychlostní limity v Chorvatsku nejsou tak jednoznačné jako v Čechách a musíte se řídit podle více podmínek a předpisů. V obci můžete jet maximálně rychlostí 50 km/h. Mimo obec je maximální povolená rychlost 90 km/h, a pokud jedete po rychlostí komunikaci, je to 100 km/h. Jestliže ale máte praxi kratší než dva roky nebo jste mladší 24 let, smíte jet pouze 80 km/h. Na dálnici můžete jet 130 km/h a opět s krátkou praxí nebo nízkým věkem 120 km/h. Dálniční známku v Chorvatsku neseženete, na rychlostních komunikacích se platí mýtné. Cena mýtného se odvíjí dle počtu ujetých kilometrů a typu vozidla. Pokud se chcete těmto platbám vyhnout, je možné si naplánovat cestu, kde všechny placené úseky minete.
Co se týká výbavy, oproti cestování do Itálie musí být v tomto případě váš vůz opravdu vybavený. Nutností je reflexní vesta, výstražný trojúhelník, hasicí přístroj i lékárnička.
Do Chorvatska je potřeba jako do většiny zemí pouze občanský průkaz nebo cestovní pas. Pokud ale cestujete letadlem, je možné, že po Vás bude vyžadováno obojí. Jestliže cestujete s dětmi, musí mít potřebný cestovní dokument i ony, nestačí je mít pouze napsané v cestovním pase. Řidič vozidla by též měl mít u sebe řidičský a technický průkaz a zelenou kartu.
Otevírací doba se docela liší v letní a zimní sezóně. Prodejní doba obchodů bývá většinou od sedmé hodiny ranní do devíti hodin večer. V neděli mají obchody zavřeno, pokud ovšem potřebujete něco nutně nakoupit, můžete si být jisti, že benzínové pumpy budou mít otevřeno. Dále také obchody se suvenýry jsou pro turisty dostupné sedm dní v týdnu. Ovšem během letní sezóny bývají v neděli v okolí pobřeží otevřeny i jiné obchody, aby si mohli nakoupit i turisty, kteří nejsou zvyklí, že v neděli je všude zavřeno.
Zdroj foto: foter.com
Smlouva na prodej či koupi ojetého vozu
Co všechno by měla obsahovat kupní smlouva a na co se při prodeji ojetého vozu zaměřit?
Přepis auta na jiného majitele
Prodáváte auto a nevíte, co obnáší převod? Přinášíme detailní popis celého procesu, dozvíte se, jaké dokumenty připravit a kolik zaplatíte na poplatcích.
Odstoupení od kupní smlouvy na ojeté auto
Nejste spokojení se zakoupeným ojetým vozem? Poradíme, zda a za jakých podmínek můžete odstoupit od smlouvy.
Jak postupovat při poškození auta v servisu
Místo opravy poškozený vůz? I to se může stát. Poradíme, jak postupovat v případě, že vám autoservis poškodil váš vůz.
Zánik povinného ručení při změně vlastníka vozidla
Prodáváte či kupujete ojeté auto? Tak si hlavně pohlídejte odhlášení a přihlášení povinného určení. Vyhnete se tak možným komplikacím.
Zánik povinného ručení a havarijního pojištění
Kdy a za jakých podmínek končí povinné ručení či havarijní pojištění. Přečtěte si podrobný přehled možných situací, ať nejste zaskočeni.
Nejžádanější značky:
Audi |
BMW |
Citroën |
Fiat |
Ford |
Hyundai |
Mazda |
Opel |
Peugeot |
Renault |
Škoda |
Volkswagen
Online autobazar |
Server Autobazary ojeté auto.cz je napojen na autosoft.cz