Čeští policisté se v poslední době začali zaměřovat na ilegální činnost, týkající se dovozu německých aut. I když na území Německa auto přepravuji podle platných zákonů, přejetím státní hranice se automobil převáží ilegálně. Podstatné je, pod jakou poznávácí značkou se dané vozidlo do České republiky doveze. Převezeme-li automobil s krátkodobým žlutým pruhem na boční, přesněji pravé straně, které bylo dlouhou dobu využíváno v běžném provozu v tuzemsku, dopouštíme se trestné činnosti.
Již dříve jsme na našem webu informovali o problému převozních značek z Německa. Nyní se k celé záležitosti vyjádřila mluvčí policejního prezidenta Ivana Nguyerová, která odpověděla serveru Novinky.cz na otázku, z jakého důvodu se policisté zaměřili na tento problém až v poslední době, i když převozní značky se žlutým pruhem byly na území SRN vždy platné: „Vzhledem k tomu, že tyto značky jsou v poslední době ve zvýšené míře využívány při páchání trestné činnosti, problematikou se začalo zabývat Ministerstvo dopravy ve spolupráci s ředitelstvím služby dopravní policie Policejního prezidia ČR.“
Andrea Volaříková, mluvčí ministerstva dopravy ke stejně položené otázce uvedla: „Pravidla neurčujeme my, ale vždy ta země, která tzv. převozní značky vydává – v tomto případě Spolková republika Německo. Kontrola aut v silničním provozu je zase záležitostí Policie ČR.“ Vysvětlení daného problému je dle názoru mluvčí ministerstva dopravy snadné: „Ručně vypisovaný registrační dokument osobou, které byly registrační značky vydány, není v mezinárodním provozu přípustný a platí pouze na území SRN. U těchto značek navíc chybí prokázání technické způsobilosti. Problém u krátkodobých převozek je ten, že neprochází kompletním zápisem registrační značky, provozovatele a vozidla na registračním místě.“
Ihned po přejezdu českých hranic je řidič, nebo majitel vozidla, povinen zakoupit registrační značku, která má platnost od 15 do 90 dnů a je označena červeným pruhem. „Tyto značky podle našich informací vydává přímo registrační místo s kompletním zápisem a vystavením registračního dokladu nezbytného pro použití v mezinárodním provozu,“ uvedla mluvčí ministerstva. Za tuto značku si ovšem značně připlatíme.
Tato situace je podobná i v ostatních zemích nejen EU, není tedy zcela jasné, z jakého důvodu policie tyto krátkodobé, německé, registrační takovou dobu tolerovala. Všichni řidiči vozidel, které jsou opatřeny krátkodobou registrační značkou se žlutým pruhem na pravé straně, se dopouští přestupku, za který jim hrozí pokuta od pěti do deseti tisíc korun a zákaz řízení motorových vozidel na šest měsíců až jeden rok.
Zdroj foto: foter.com
Smlouva na prodej či koupi ojetého vozu
Co všechno by měla obsahovat kupní smlouva a na co se při prodeji ojetého vozu zaměřit?
Přepis auta na jiného majitele
Prodáváte auto a nevíte, co obnáší převod? Přinášíme detailní popis celého procesu, dozvíte se, jaké dokumenty připravit a kolik zaplatíte na poplatcích.
Odstoupení od kupní smlouvy na ojeté auto
Nejste spokojení se zakoupeným ojetým vozem? Poradíme, zda a za jakých podmínek můžete odstoupit od smlouvy.
Jak postupovat při poškození auta v servisu
Místo opravy poškozený vůz? I to se může stát. Poradíme, jak postupovat v případě, že vám autoservis poškodil váš vůz.
Zánik povinného ručení při změně vlastníka vozidla
Prodáváte či kupujete ojeté auto? Tak si hlavně pohlídejte odhlášení a přihlášení povinného určení. Vyhnete se tak možným komplikacím.
Zánik povinného ručení a havarijního pojištění
Kdy a za jakých podmínek končí povinné ručení či havarijní pojištění. Přečtěte si podrobný přehled možných situací, ať nejste zaskočeni.
Nejžádanější značky:
Audi |
BMW |
Citroën |
Fiat |
Ford |
Hyundai |
Mazda |
Opel |
Peugeot |
Renault |
Škoda |
Volkswagen
Online autobazar |
Server Autobazary ojeté auto.cz je napojen na autosoft.cz