Pomalu a jistě přichází tolik neoblíbené období a s ním i jedna zákonná povinnost, jejíž nerespektování vás bude stát chudší peněženku a nějaký ten bodík. Přezutí na zimní pneu rozhodně nepodceňujte a mimo to věnujte pozornost i dalším důležitým věcem ještě před tím, než udeří ta pravá zima.
Kdy přezout na zimní pneumatiky? V období od 1. listopadu do 31. března je vyhláškou č. 361/2000 Sb. daná povinnost mít na vozidle zimní pneumatiky, a to za předpokladu, že na silnici leží souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy. Tato povinnost platí i v případě, že si budete vědomi toho, že pojedete do míst, kde se dá očekávat nižší teplota pod 4°C a, mrholení, sněžení, déšť, který může namrzat, apod. I v tomto případě musíte do těchto míst vyjet s vozidlem, které již má zimní pneumatiky. Stejné je to v případě, kdy narazíte na dopravní značku se znakem vločky. I zde platí že daným místem můžete projet jen se zimními pneumatikami. Povinnost se vztahuje pro motorová vozidla kategorie M a N.
Pozor si dejte i na hloubku dezénu zimních pneu. Motorová vozidla nepřevyšující hmotnost 3 500 kg musí mít hloubku dezénu nejméně 4 mm. U vozidel převyšující hmotnost 3 500 kg musí mít hloubka dezénu zimních pneu minimálně 6 mm.
Stává se, že při výměně pneu motoristé často zapomínají na některé základní věci. Které to jsou?
nejjednoduší způsob koupě zimních pneumatik je na internetu. Řada prodejců před daným ročním obdobím poskytuje slevy na nákup, můžete tak v pohodě koupit levné zimní pneumatiky. Můžete tak snadno ušetřit pár stovek a přesto nemusíte vytáhnout paty z domu. Je však nutné zjistit si správný rozměr pneu, který budete potřebovat. Ten zjistíte na nynějších pneumatikách a případně si jej ještě oveříte ve velkém technickém průkazu. Důležité je znát šířku pneumatiky, profilové číslo a průměr ráfku. V případě nespokojenosti můžete pneumatiky vrátit do 14dnů. Vznikne-li problém až po uplynutí čtrnáctidenní lhůty, postupujte dle následujícího článku.
Zdroj foto: foter.com
Smlouva na prodej či koupi ojetého vozu
Co všechno by měla obsahovat kupní smlouva a na co se při prodeji ojetého vozu zaměřit?
Přepis auta na jiného majitele
Prodáváte auto a nevíte, co obnáší převod? Přinášíme detailní popis celého procesu, dozvíte se, jaké dokumenty připravit a kolik zaplatíte na poplatcích.
Odstoupení od kupní smlouvy na ojeté auto
Nejste spokojení se zakoupeným ojetým vozem? Poradíme, zda a za jakých podmínek můžete odstoupit od smlouvy.
Jak postupovat při poškození auta v servisu
Místo opravy poškozený vůz? I to se může stát. Poradíme, jak postupovat v případě, že vám autoservis poškodil váš vůz.
Zánik povinného ručení při změně vlastníka vozidla
Prodáváte či kupujete ojeté auto? Tak si hlavně pohlídejte odhlášení a přihlášení povinného určení. Vyhnete se tak možným komplikacím.
Zánik povinného ručení a havarijního pojištění
Kdy a za jakých podmínek končí povinné ručení či havarijní pojištění. Přečtěte si podrobný přehled možných situací, ať nejste zaskočeni.
Nejžádanější značky:
Audi |
BMW |
Citroën |
Fiat |
Ford |
Hyundai |
Mazda |
Opel |
Peugeot |
Renault |
Škoda |
Volkswagen
Online autobazar |
Server Autobazary ojeté auto.cz je napojen na autosoft.cz