Ačkoliv se to někomu může zdát jako nemístný žert, opak je pravdou. Ministerstvo dopravy přišlo s novelou, která přidělá několika řidičům další vrásky na čele. Zimní pneumatiky již nejsou povinné jen od listopadu do března, ale celoročně! Jak je to možné?
Od 1.1.2016 platí v určitých úsecích vyznačených značkou „Zimní výbava“ povinnost mít na vozidle zimní pneu po celý rok! Tím pádem v daném úseku nebude platit časové omezení, které nařizuje mít na vozidle zimní pneumatiky od začátku listopadu do konce března. Nutnost zimního přezutí neplatí pouze v případě, je-li pod značkou nějaká dodatková tabulka.
Není jasné, proč ministerstvo k tomuto kroku přistoupilo. Pokud se stane, že vás v označeném úseku zastaví policie, a vy máte letní gumy, nebude nikoho zajímat, že je třicetistupňové vedro, a i tak vám hrozí pokuta až dva tisíce korun. Nelze předpokládat, že by policie nějak situace využívala a kontrolovala každý automobil, zda má přezuto na zimní pneu. Řidiči by se však měli na situaci náležitě připravit, a pokud přesto hodlají jezdit v letním přezutí i ve vyznačených úsecích, měli by si stranou připravit pár tisíc korun.
Tato novinka se samozřejmě vůbec nelíbí řidičům, jenž nechápou, proč by měli obouvat zimní pneu jen pro vyznačené úseky. Považují to za zbytečnost a jen další výmysl ministerstva. Přezutí se ale i tak doporučuje. Pokud budete mít v daném úseku autonehodu, pojišťovnu bude zajímat, jaké pneumatiky váš vůz měl ve chvíli, kdy k nehodě došlo. Zodpovědný řidič vždy přezuje. Nejspíš se jedná ze strany ministerstva o snahu nějakým způsobem regulovat dopravu.
Existují také řidiči, kteří mají na svých vozech zimní pneumatiky celoročně. Zdá se to sice neškodné, ale není to úplně šťastné řešení. Měkčí směs zimních pneumatik totiž v první řadě znamená na suchu delší brzdou dráhu, někde se udává dokonce až třicet procent. A navíc letní obutí přinese také o něco nižší spotřebu paliva. Takže neváhejte, a přezouvejte.
Zdroj foto: pixabay.com
Smlouva na prodej či koupi ojetého vozu
Co všechno by měla obsahovat kupní smlouva a na co se při prodeji ojetého vozu zaměřit?
Přepis auta na jiného majitele
Prodáváte auto a nevíte, co obnáší převod? Přinášíme detailní popis celého procesu, dozvíte se, jaké dokumenty připravit a kolik zaplatíte na poplatcích.
Odstoupení od kupní smlouvy na ojeté auto
Nejste spokojení se zakoupeným ojetým vozem? Poradíme, zda a za jakých podmínek můžete odstoupit od smlouvy.
Jak postupovat při poškození auta v servisu
Místo opravy poškozený vůz? I to se může stát. Poradíme, jak postupovat v případě, že vám autoservis poškodil váš vůz.
Zánik povinného ručení při změně vlastníka vozidla
Prodáváte či kupujete ojeté auto? Tak si hlavně pohlídejte odhlášení a přihlášení povinného určení. Vyhnete se tak možným komplikacím.
Zánik povinného ručení a havarijního pojištění
Kdy a za jakých podmínek končí povinné ručení či havarijní pojištění. Přečtěte si podrobný přehled možných situací, ať nejste zaskočeni.
Nejžádanější značky:
Audi |
BMW |
Citroën |
Fiat |
Ford |
Hyundai |
Mazda |
Opel |
Peugeot |
Renault |
Škoda |
Volkswagen
Online autobazar |
Server Autobazary ojeté auto.cz je napojen na autosoft.cz