Od nového roku si lidé mohou na svá motorová vozidla pořídit značky na přání. Na osobní vozidlo budou stát 10 000 Kč a lze na nich mít kombinaci osmi písmen a číslic. O vlastní text na SPZ je zájem, ne každý je ale jejich příznivcem.
Dlouho se o tom diskutovalo, vymýšlelo, schvalovalo, až jsme se začátkem roku 2016 konečně dočkali. Ti, kteří již předem avizovali, že si nechají vyrobit značku s vlastním textem, už se mohou hlásit na příslušném úřadu obce s rozšířenou působností. Komu se nechce čekat ve frontě, může si o značku na přaní zažádat e-mailem nebo přes datové schránky.
Všechno ale musí mít jistá pravidla, což se týká i značek na přání. Na nich může být kombinace osmi písmen latinské abecedy a arabských číslic. Zakázány jsou hanlivé a rasistické výrazy, zkratky orgánů státní správy, krajských úřadů, apod. a rovněž písmena G, CH, O, Q a W a speciální znaky - * / ? ! § apod. Jedna značka vyjde na pět tisíc kroun, dvě tedy budou stát deset tisíc korun. Pokud budete chtí značku i na přívěsný vozík, celkem zaplatíte patnáct tisíc korun. Značky jsou přiděleny na konkrétní osobu, pokud vám tedy současný vůz doslouží, můžete si je přidělat na vůz nový. Chcete značku na přaní? Stačí tedy zajít na příslušný úřad obce s rozšířenou působností, vyplníte žádost, na které uvedete údaje o své osobě a sdělíte navrhované znění značky na vaše přání. V případě, že "jméno" značky bude volné, zaplatíte poplatek a za 15 dnů je vaše. Rozhodně byste ale neměli váhat. Od spuštění registrace si již mnoho žadatelů vybralo nebo zarezervovalo svou vlastní registrační značku. FANT0MAS je již obsazený a spolu s ním řada křestních jmen a číslic, které nejvíce letí.
Zajímavostí je ale to, že ne každý chce za značku na přání vyhodit deset tisíc korun. Podle ankety serveru Novinky.cz, ve které hlasovalo 2 870 čtenářů, si jí pořídí jen 3,8% z nich. Dalších 13,8% by jí chtělo, ale vyřídit si jí nepůjdou, zbylých 82% si jí nepořídí vůbec. Obdobné to bylo v poslední anketě daného serveru, kde se otázka týkala toho, zda jsou značky na přání dobrý nápad. Z 6 327 čtenářů si 3,6% myslí, že jde o dobrou myšlenku, 23,7% si myslí totéž, ale pořizovat si jí nebudou a 72% hlasujících je proti nim.
Zdroj foto: foter.com
Smlouva na prodej či koupi ojetého vozu
Co všechno by měla obsahovat kupní smlouva a na co se při prodeji ojetého vozu zaměřit?
Přepis auta na jiného majitele
Prodáváte auto a nevíte, co obnáší převod? Přinášíme detailní popis celého procesu, dozvíte se, jaké dokumenty připravit a kolik zaplatíte na poplatcích.
Odstoupení od kupní smlouvy na ojeté auto
Nejste spokojení se zakoupeným ojetým vozem? Poradíme, zda a za jakých podmínek můžete odstoupit od smlouvy.
Jak postupovat při poškození auta v servisu
Místo opravy poškozený vůz? I to se může stát. Poradíme, jak postupovat v případě, že vám autoservis poškodil váš vůz.
Zánik povinného ručení při změně vlastníka vozidla
Prodáváte či kupujete ojeté auto? Tak si hlavně pohlídejte odhlášení a přihlášení povinného určení. Vyhnete se tak možným komplikacím.
Zánik povinného ručení a havarijního pojištění
Kdy a za jakých podmínek končí povinné ručení či havarijní pojištění. Přečtěte si podrobný přehled možných situací, ať nejste zaskočeni.
Nejžádanější značky:
Audi |
BMW |
Citroën |
Fiat |
Ford |
Hyundai |
Mazda |
Opel |
Peugeot |
Renault |
Škoda |
Volkswagen
Online autobazar |
Server Autobazary ojeté auto.cz je napojen na autosoft.cz