Rozhodli jste se ekologicky zlikvidovat vaše staré vozidlo? Poradíme vám, jaké doklady budete potřebovat nebo jakou finanční odměnu za jeho zlikvidování obdržíte.
Oprávnění v této věci má pouze fyzická nebo právnická osoba, která je zapsaná v registru vozidel jako provozovatel nebo vlastník vozidla. Jednat však může i osoba zmocněná písemně provozovatelem nebo vlastníkem auta.
Autovrak můžete předat pouze osobám, které jsou provozovateli zařízení ke sběru, výkupu, zpracování, využívání nebo odstraňování autovraků. V případě, že byste se chtěli vozidla zbavit jiným způsobem, riskujete pokutu ve výši až dvacet tisíc korun. Doklad o ekologické likvidaci získáte u zařízení ke sběru nebo zpracovatelského zařízení, které má povolení k nakládání s autovraky a je oprávněno vystavit potvrzení o převzetí vozidla. S tímto potvrzením pak vyřadíte vozidlo z centrálního registru vozidel. Toto potvrzení vám bude vystaveno bezplatně, pokud však bude vozu chybět některé důležité části (např.: motor), může vám být zaúčtován poplatek.
K likvidaci budete muset předložit následující doklady: doklad totožnosti v originále (občanský průkaz), u firemních vozidel originál nebo ověřenou kopii živnostenského oprávnění nebo výpisu z obchodního rejstříku a technický průkaz vozidla. Pokud likvidujete auto z pozůstalosti, musíte předložit rozhodnutí o dědictví. Po obdržení dokladu o ekologické likvidaci musíte navštívit dopravní odbor na příslušném obecním úřadu s rozšířenou působností, kde trvale vyřadíte automobil z registru vozidel. Kromě již zmíněného dokladu budete potřebovat průkaz totožnosti a technický průkaz. Musíte odevzdat i osvědčení o registraci a tabulky registrační značky. Vyřízení veškerých formalit většinou probíhá na počkání. Poté vám udělí záznam do technického průkazu o výmazu z registru. Na některých místech pak můžete za předání kompletního autovraku dostat až tisíc korun, v případě, že však vozidlo dopravíte sami na místo likvidace. Pokud využijete odtah, dostanete 800 korun. Kompletní seznam zařízení oprávněných k výkupu a sběru autovraků naleznete na stránkách ministerstva životního prostředí.
Smlouva na prodej či koupi ojetého vozu
Co všechno by měla obsahovat kupní smlouva a na co se při prodeji ojetého vozu zaměřit?
Přepis auta na jiného majitele
Prodáváte auto a nevíte, co obnáší převod? Přinášíme detailní popis celého procesu, dozvíte se, jaké dokumenty připravit a kolik zaplatíte na poplatcích.
Odstoupení od kupní smlouvy na ojeté auto
Nejste spokojení se zakoupeným ojetým vozem? Poradíme, zda a za jakých podmínek můžete odstoupit od smlouvy.
Jak postupovat při poškození auta v servisu
Místo opravy poškozený vůz? I to se může stát. Poradíme, jak postupovat v případě, že vám autoservis poškodil váš vůz.
Zánik povinného ručení při změně vlastníka vozidla
Prodáváte či kupujete ojeté auto? Tak si hlavně pohlídejte odhlášení a přihlášení povinného určení. Vyhnete se tak možným komplikacím.
Zánik povinného ručení a havarijního pojištění
Kdy a za jakých podmínek končí povinné ručení či havarijní pojištění. Přečtěte si podrobný přehled možných situací, ať nejste zaskočeni.
Nejžádanější značky:
Audi |
BMW |
Citroën |
Fiat |
Ford |
Hyundai |
Mazda |
Opel |
Peugeot |
Renault |
Škoda |
Volkswagen
Online autobazar |
Server Autobazary ojeté auto.cz je napojen na autosoft.cz