Od letošního ledna vešla vplatnost novela zákona 56/2001 Sb. o převodech vozidel. Změny se dotknou polo převodu vozidel, která budou z Centrálního registru vymazána a nebude možné je znovu přihlásit. Většina řidičů se bouří. Co tím stát zámýšlí?
Polopřevodem je nazýván způsob převodu auta tím, že předchozí provozovatel prodávané vozidlo odhlásí avšak nový vlastník vůz na sebe již nepřihlásí. To má za příčinu, že se lidé tímto způsobem vyhýbají poplatku za ekologickou likvidaci automobilu, a především jejich neochota platit povinné ručení může způsobit obrovský problém.
Pokud na příslušném úřadě nepodáte žádost k přihlášení a provozování vozidla do konce června 2015, vozidlo admistrativně zanikne, a tím pádem končí možnost dalšího přihlášení. Stát se to může u zhruba čtvrt miliónu vozů. Při změně provozovatele v Centrálním registru vozidel budou muset prodávající i kupující být přítomní a podávají jednu společnou žádost, popřípadě musí mít k dispozici plnou moc, která ale musí být úředně ověřena, a to na příslušném úřadě z pohledu prodávajícího. Toto pravidlo bude platit také pro prodejce ojetých automobilů, kteří budou muset veškerá vozidla nově přihlašovat na sebe.
K žádosti je nutné doložit občanský průkaz, technický průkaz a osvědčení o registraci vozidla, doklad o pojištění a o platné technické kontrole vozidla, protokol o evidenční kontrole, kupní smlouvu, a v případě nepřítomnosti jednoho z žadatelů také ověřenou plnou moc. Změna v těchto pravidlech přitom pomůže hlavně při zjišťování skutečných majitelů těchto "polopřevedených" automobilů. Například těch, kteří nebyli dostatečně obezřetní a doplatili na svou důvěřivost a místo sebe poslali spolu s nepoctivým motoristou pouze plnou moc, a po letech od prodeje automobilu zjistili, že je na ně vozidlo stále registrované. Česká kancelář pojistitelů (ČKP) pak po tomto podvedeném, byť bývalém vlastníkovi, vymáhá dluh na pojistném, které přitom nezavinil, a v horším případě je stíhán PČR za spáchání přestupku, či dokonce trestného činu, s jeho bývalým automobilem. Při odhlášení vozidla je nutné předložit malý technický průkaz (OTP). To se nově při polopřevodu omezí na dobu 10 pracovních dní a po této lhůtě je již neplatné.
Prodávající si u sebe ponechává technický průkaz, kupující by měl dojet vozidlem s malým technickým průkazem (ORV) domů a poté ho zaslat prodávajícímu k provedení zápisu tzv. "polopřevodu". Je to sice zdlouhavé, ale zákonem dané, a máte jistotu, že odhlášení a přihlášení proběhne v naprostém pořádku, a Vy jako nový vlastník nemusíte riskovat, že budete na cestě pokutováni PČR, za to, že u sebe nemáte technický průkaz. V lepším případě je možné do kupní smlouvy napsat, že osvědčení o registraci vozidla a technický průkaz bude kupujícímu předáno do 5 pracovních dní po odhlášení vozidla z registru. K této kupní smlouvě mějte pro případnou kontrolu policíí ČR kopii ORV a doklad o pojištění vozidla.
V případě, že nový majitel nehodlá automobil ihned provozovat, musí mít sjednané povinné ručení a vozidlo zaregistrovat ve chvíli, kdy bude chtít automobil užívat. Musí však dbát na to, že po uplynutí doby perforace ORV je tento průkaz již neplatný a při případné kontrole policií bude pokutován. Pokud chce automobil provozovat, je povinen dokončit zmíněný polopřevod a vozidlo zaregistrovat do 10 pracovních dnů.
Pokud ovšem automobil opravdu momentálně neprovozujete a máte jej uschované v garáži, je zde možnost sundat registrační značky a uložit je do tzv. "depozitu" a povinné ručení vypovědět či jen přerušit na určitou dobu. Tato změna by měla také zamezit právě nelegálním machinacím s vozidly.
Co si od toto všeho vláda slibuje? Především zprůhlednění a zjednodušení administrativy, ovšem opět na to nejvíce doplatí řidiči a motoristé. Jak jinak!
Zdroj foto: foter.com
Smlouva na prodej či koupi ojetého vozu
Co všechno by měla obsahovat kupní smlouva a na co se při prodeji ojetého vozu zaměřit?
Přepis auta na jiného majitele
Prodáváte auto a nevíte, co obnáší převod? Přinášíme detailní popis celého procesu, dozvíte se, jaké dokumenty připravit a kolik zaplatíte na poplatcích.
Odstoupení od kupní smlouvy na ojeté auto
Nejste spokojení se zakoupeným ojetým vozem? Poradíme, zda a za jakých podmínek můžete odstoupit od smlouvy.
Jak postupovat při poškození auta v servisu
Místo opravy poškozený vůz? I to se může stát. Poradíme, jak postupovat v případě, že vám autoservis poškodil váš vůz.
Zánik povinného ručení při změně vlastníka vozidla
Prodáváte či kupujete ojeté auto? Tak si hlavně pohlídejte odhlášení a přihlášení povinného určení. Vyhnete se tak možným komplikacím.
Zánik povinného ručení a havarijního pojištění
Kdy a za jakých podmínek končí povinné ručení či havarijní pojištění. Přečtěte si podrobný přehled možných situací, ať nejste zaskočeni.
Nejžádanější značky:
Audi |
BMW |
Citroën |
Fiat |
Ford |
Hyundai |
Mazda |
Opel |
Peugeot |
Renault |
Škoda |
Volkswagen
Online autobazar |
Server Autobazary ojeté auto.cz je napojen na autosoft.cz