Stav českých silnic a dálnic je opravdu katastrofální a někdy se stává, že neočekávané výmoly vedou k poškození vozidla, především pak pneumatik. Málokdo ale ví, že je možné žádat za takto vzniklé škody náhradu.
Stav českých silnic je akutním problémem již velmi dlouhou dobu. Jedná se o velmi zapeklitou záležitost, jejíž řešení není úplně jednoduché, neboť by musela být nárazově opravena velká část českých silnic. Problém totiž vzniká, jakmile se v zimě dostane voda i do menších prasklin, kde následně zamrzá a způsobuje další rozsáhlá poškození, které nestíhá Ředitelství silnic a dálnic opravovat. Největší problémy nastávají tedy zákonitě v zimě a bezprostředně po ní, v průběhu roku se pak situace na základě probíhajících oprav částečně zlepšuje.
Tento obrázek nikdo nevidí poprvé. Stav českých silnic je katastrofální. Foto: foter.com
O odškodnění je možno zažádat vždy, když nebyl úsek označen značkou „Nerovnost na silnici“. Jedinou výjimkou jsou případy, kdy je prokazatelné, že poškození silnice nemohlo být kvůli povětrnostním podmínkám opraveno. Naprosto nejlepší je po nehodě zavolat policii a zároveň se doporučuje zdokumentovat místo nehody, pokud nebyla policie zavolána, pak by dokumentace měla být samozřejmá a o to důkladnější (fotografie výmolu a poškození vozidla).
Dále je důležité vyplnit formulář o nehodě, kde se udává místo, čas a průběh nehody společně s jejími účastníky a zároveň zajistit kontakt a údaje případných svědků. Máte-li havarijní pojištění, pak kontaktujte svou pojišťovnu a řiďte se jejími pokyny. Pokud tomu tak není, je nutno kontaktovat vlastníka komunikace (dálnice a rychlostní silnice spadají pod Ředitelství silnic a dálnic, zbylé komunikace jsou majetkem kraje, případně obce) a podat mu písemnou žádost o uhrazení školy společně se všemi důkazy a důležitými údaji. V případě neuznání chyby vlastníkem komunikace nezbývá jiná možnost, než soudní spor, s čímž se pojí riziko prohraného sporu a nutnosti uhradit soudní výlohy. Výhodou při vyšetřování nehody je odtažení vozidla odtahovou službou a následná fotodokumentace a vystavení faktury na opravy servisem.
Zdroj foto: foter.com
Smlouva na prodej či koupi ojetého vozu
Co všechno by měla obsahovat kupní smlouva a na co se při prodeji ojetého vozu zaměřit?
Přepis auta na jiného majitele
Prodáváte auto a nevíte, co obnáší převod? Přinášíme detailní popis celého procesu, dozvíte se, jaké dokumenty připravit a kolik zaplatíte na poplatcích.
Odstoupení od kupní smlouvy na ojeté auto
Nejste spokojení se zakoupeným ojetým vozem? Poradíme, zda a za jakých podmínek můžete odstoupit od smlouvy.
Jak postupovat při poškození auta v servisu
Místo opravy poškozený vůz? I to se může stát. Poradíme, jak postupovat v případě, že vám autoservis poškodil váš vůz.
Zánik povinného ručení při změně vlastníka vozidla
Prodáváte či kupujete ojeté auto? Tak si hlavně pohlídejte odhlášení a přihlášení povinného určení. Vyhnete se tak možným komplikacím.
Zánik povinného ručení a havarijního pojištění
Kdy a za jakých podmínek končí povinné ručení či havarijní pojištění. Přečtěte si podrobný přehled možných situací, ať nejste zaskočeni.
Nejžádanější značky:
Audi |
BMW |
Citroën |
Fiat |
Ford |
Hyundai |
Mazda |
Opel |
Peugeot |
Renault |
Škoda |
Volkswagen
Online autobazar |
Server Autobazary ojeté auto.cz je napojen na autosoft.cz