Ten pocit už jste možná zažili. Z pod kola protijedoucího nebo před vámi jedoucího auta vyletí kamínek a ....smůla tentokrát potkala vás. Na vašem čelním skle se objeví prasklinka a vy tušíte, že je zle. Kde teď budu shánět servis? Kde vezmu peníze na nové sklo? Hned na začátku pro vás máme jednu dobrou zprávu – výměna skla vás nemusí stát ani korunu. Stačí si jen uvědomit, jaké máte možnosti.
S výměnou čelního skla určitě neotálejte. Podle zákona totiž za poškozené autosklo můžete zaplatit pokutu až ve výši 10 000,- a navíc vám hrozí ztráta 5 bodů. I zdánlivě malá prasklinka navíc ohrožuje stabilitu skla, které časem může z auta úplně vypadnout. Na výměnu skla se proto objednejte pokud možno co nejdříve, do té doby auto používejte jen v nejnutnějších případech. Jako nouzové řešení můžete využít speciální průhlednou samolepku, kterou na prasklinu nalepíte. Tato samolepka zabraňuje rozšiřování praskliny, ale mějte na paměti, že se jedná pouze o provizorní řešení.
V určitých specifických případech, kdy prasklina není příliš velká, je možné autosklo pouze opravit. Během opravy skla dojde k odsátí vzduchu z praskliny a následnému zaplnění prázdného prostoru speciální látkou, která má totožné vlastnosti (např. index lomu světla), jako autosklo. Výhodou opravy autoskla je rychlost práce – obvykle se provádí na počkání.
V případě větších prasklin musíte autosklo kompletně vyměnit. Celá řada firem dnes inzeruje výměnu autoskla zdarma, ale už vám „zapomíná“ připomenout, za jakých podmínek. Věc se má následovně. Pokud si k povinnému ručení platíte připojištění čelního skla nebo pokud máte sjednáno havarijní pojištění, které zahrnuje pojištění čelního skla, nebudete za výměnu skla platit nic. Podmínkou však je, aby vaše sklo nebylo podpojištěné – v takovém případě totiž rozdílovou částku doplatíte. Některá pojištění navíc přímo ve smluvních podmínkách vyžadují spoluúčast, na taková dávejte pozor.
Možná jste se setkali s tvrzením, že výměnu autoskla hradí pojišťovny z povinného ručení. To je sice pravda, ale – platí to pouze v případech, kdy s vámi viník události bude spolupracovat. Obecně se řidiči, kteří vám neúmyslně poškodili autosklo, ke svému činu hlásit nebudou. Pojistné plnění by totiž znamenalo, že by přišli o finanční bonusy a do budoucna platili za své povinné ručení více. Čest a smysl pro spravedlnost v tomto případě zůstává až na druhém místě. Bohužel.
zdroj foto: freeimages.com
Smlouva na prodej či koupi ojetého vozu
Co všechno by měla obsahovat kupní smlouva a na co se při prodeji ojetého vozu zaměřit?
Přepis auta na jiného majitele
Prodáváte auto a nevíte, co obnáší převod? Přinášíme detailní popis celého procesu, dozvíte se, jaké dokumenty připravit a kolik zaplatíte na poplatcích.
Odstoupení od kupní smlouvy na ojeté auto
Nejste spokojení se zakoupeným ojetým vozem? Poradíme, zda a za jakých podmínek můžete odstoupit od smlouvy.
Jak postupovat při poškození auta v servisu
Místo opravy poškozený vůz? I to se může stát. Poradíme, jak postupovat v případě, že vám autoservis poškodil váš vůz.
Zánik povinného ručení při změně vlastníka vozidla
Prodáváte či kupujete ojeté auto? Tak si hlavně pohlídejte odhlášení a přihlášení povinného určení. Vyhnete se tak možným komplikacím.
Zánik povinného ručení a havarijního pojištění
Kdy a za jakých podmínek končí povinné ručení či havarijní pojištění. Přečtěte si podrobný přehled možných situací, ať nejste zaskočeni.
Nejžádanější značky:
Audi |
BMW |
Citroën |
Fiat |
Ford |
Hyundai |
Mazda |
Opel |
Peugeot |
Renault |
Škoda |
Volkswagen
Online autobazar |
Server Autobazary ojeté auto.cz je napojen na autosoft.cz