Na výměnu oleje a servisu podobných několika málo věcí si většinou vzpomeneme, ale na některé neméně důležité autodíly často zapomínáme. Jaké to jsou a proč jim věnovat dostatečnou péči? Vše důležité v následujícím článku.
V kabině automobilu se nachází jedna z nejvíce opomíjených autodílů – pylový nebo také kabinový filtr, který zabraňuje průniku pylů, prachu a dalších nečistot do kabiny automobilu. Znečištěný pylový filtr poznáte podle zápachu v autě a také povlaku tvořícího se na předním skle. Jeho cena se pohybuje v řádech několika málo korun a měnit by se měl zhruba jednou za půl roku.
Motoru je potřeba věnovat o něco větší péči než kabině. Například výměnou vzduchového filtru můžete dokonce i ušetřit, neboť zanesený vzduchový filtr zvyšuje spotřebu automobilu. Měnit byste ho měli přibližně jednou ročně. Druhou důležitou a opomíjenou součástí autoservisu je výměna provozních kapalin, zde myslíme konkrétně převodový olej a olej v diferenciálu. Především u ojetých aut se může stát, že jsou tyto kapaliny již hodně staré a navíc mohou unikat, protože na ně není dostatečně dbáno, a je tedy lepší je preventivně vyměnit.
Ačkoliv se na jaře a v zimě může zdát vše v pořádku, mohou letní vysoké teploty způsobit nedostatečný výkon brzd, a to vlivem staré brzdové kapaliny. Jedná se o poměrně levnou výměnu, která však může mít opravdu velký vliv na bezpečnost automobilu. Případným opravám by se neměly vyhnout ani samotné brzdové kotouče, které podléhají opotřebení a mohou být zvlněné, což může v krajních případech zavinit smyk. Stejně tak by se nemělo zapomínat na tlumiče pérování, které sice nejsou úplně levným náhradním dílem, avšak jejich špatný stav rovněž negativně ovlivňuje brždění, naštěstí je není potřeba měnit tak často. A měníte-li si zimní a letní pneumatiky sami, pak si raději nechtě zkontrolovat i vyvážení kol.
Ačkoliv velká část údržby je rutinní záležitostí a v řadě případů si s ní poradí i trochu zkušenější motorista, může se stát, že návštěva v autoservisu nemusí dopadnout nejlépe. V extrémním případě vám může servis auto i poškodit. Přečtěte si, jak postupovat v takovém případě.
Zdroj foto: foter.com
Smlouva na prodej či koupi ojetého vozu
Co všechno by měla obsahovat kupní smlouva a na co se při prodeji ojetého vozu zaměřit?
Přepis auta na jiného majitele
Prodáváte auto a nevíte, co obnáší převod? Přinášíme detailní popis celého procesu, dozvíte se, jaké dokumenty připravit a kolik zaplatíte na poplatcích.
Odstoupení od kupní smlouvy na ojeté auto
Nejste spokojení se zakoupeným ojetým vozem? Poradíme, zda a za jakých podmínek můžete odstoupit od smlouvy.
Jak postupovat při poškození auta v servisu
Místo opravy poškozený vůz? I to se může stát. Poradíme, jak postupovat v případě, že vám autoservis poškodil váš vůz.
Zánik povinného ručení při změně vlastníka vozidla
Prodáváte či kupujete ojeté auto? Tak si hlavně pohlídejte odhlášení a přihlášení povinného určení. Vyhnete se tak možným komplikacím.
Zánik povinného ručení a havarijního pojištění
Kdy a za jakých podmínek končí povinné ručení či havarijní pojištění. Přečtěte si podrobný přehled možných situací, ať nejste zaskočeni.
Nejžádanější značky:
Audi |
BMW |
Citroën |
Fiat |
Ford |
Hyundai |
Mazda |
Opel |
Peugeot |
Renault |
Škoda |
Volkswagen
Online autobazar |
Server Autobazary ojeté auto.cz je napojen na autosoft.cz