S novým rokem tradičně přichází i řada nových či pozměněných zákonů. Jeden takový se nevyhne ani motoristům a radost jim rozhodně neudělá. Již nyní se obrňte trpělivostí při převodu ojetého vozidla na nového majitele.
Od 1.1.2015 vstupuje v platnost novela zákona 56/2001 sb., která zásadním rozdílem mění situaci mezi prodávajícím vozidla a jeho kupcem. V současnosti vše funguje tak, že prodávající odhlásí vozidlo v místě svého trvalého bydlišta a kupující zase v místě svého trvalého bydliště vůz přihlásí. Od nového roku ale bude platit při odhlášení vozidla prodejcem automatické přihlášení na kupujícího. Ten bude muset spolu s prodejcem na patřičný úřad v místě bydliště prodejce. V případě, že nebude moci tak učinit, lze vše vyřešit plnou mocí, která musí být úředně oveřená. ALE.....
Vžijte se do situace, že máte vyhlídnutý krásný automobil v Olomouci a bydlíte třeba v Praze. Vůz si pojedete prohlédnout o víkendu, protože přes týden jste v zaměstnání. S majitelem se domluvíte, protože automobil splňuje vaše požadavky a je v dobrém stavu. Jenže co teď? Pošty, kde by vám o víkendu úředně ověřili podpis mají většinou otevírací dobu do 12 hodin. Stanice technické kontroly, kvůli evidenční prohlídce, mají taktéž zavřeno. A o tom, že patřičný dopravní inspektorát rovněž o víkendu neúřaduje nemůže být ani řeč. Celou dobu se tu bavíme o koupi vozu v Olomouci, kde eventuálně jsou všechny instituce tak říkajíc po ruce, ale co když si pro vůz pojedete do nějaké obce, která je několik kilometrů vzdálená od města? Jednoduše vám tedy nezbývá nic jiného, než si vzít v práci volno a vše vyřešit v normální pracovní den. A k tomu ke všemu ještě doufat, že vůz bude v takovém stavu, jak jej popsal prodávající a vy na něm nenajdete žádnou vážnou závadu, díky které byste se s prázdnou vraceli zpět.
A ještě jedna perlička, která sice nepředstavuje takový závažný problém, jako převod auta na nového majitele od nového roku. Pokud budete kupovat vůz v jiném kraji, než bydlíte, např. v Praze, na vozidle vám zůstanou ty samé značky, tedy s písmenem "A".
Zdroj foto: foter.com
Smlouva na prodej či koupi ojetého vozu
Co všechno by měla obsahovat kupní smlouva a na co se při prodeji ojetého vozu zaměřit?
Přepis auta na jiného majitele
Prodáváte auto a nevíte, co obnáší převod? Přinášíme detailní popis celého procesu, dozvíte se, jaké dokumenty připravit a kolik zaplatíte na poplatcích.
Odstoupení od kupní smlouvy na ojeté auto
Nejste spokojení se zakoupeným ojetým vozem? Poradíme, zda a za jakých podmínek můžete odstoupit od smlouvy.
Jak postupovat při poškození auta v servisu
Místo opravy poškozený vůz? I to se může stát. Poradíme, jak postupovat v případě, že vám autoservis poškodil váš vůz.
Zánik povinného ručení při změně vlastníka vozidla
Prodáváte či kupujete ojeté auto? Tak si hlavně pohlídejte odhlášení a přihlášení povinného určení. Vyhnete se tak možným komplikacím.
Zánik povinného ručení a havarijního pojištění
Kdy a za jakých podmínek končí povinné ručení či havarijní pojištění. Přečtěte si podrobný přehled možných situací, ať nejste zaskočeni.
Nejžádanější značky:
Audi |
BMW |
Citroën |
Fiat |
Ford |
Hyundai |
Mazda |
Opel |
Peugeot |
Renault |
Škoda |
Volkswagen
Online autobazar |
Server Autobazary ojeté auto.cz je napojen na autosoft.cz
Tak toho blba bych chtěl vidět co to vymyslel
A to musíš stihnout auto do desetí dnů přehlásit jinak platíš až 50.000,-Kč pokutu.